Виховна робота


Конспект з мультимедійною презентацією
Єдиного уроку здоров’я «Стоп радон!»

Мета: актуалізувати відчуття важливості здоров’я та необхідності дбайливого і відповідального ставлення до нього; показати учням небезпеки, що пов’язані з радоном, та корисні застосування цього радіоактивного газу; формувати в учнів уявлення про те, що власна поведінка і спосіб життя є найважливішим фактором, який впливає на здоров’я людини; виховувати дисциплінованість та відповідальність.
Обладнання: мультимедійна презентація; періодична система хімічних елементів Д.І. Менделєєва; фізична карта Кіровоградської області.


Хід уроку
І. Організаційний момент

ІІ. Вступне слово вчителя
Із року в рік все більше молоді, яка бере відповідальність за себе та своє життя, орієнтується на здоровий спосіб життя, спрямовує свої зусилля на збереження та зміцнення власного здоров’я. Адже саме здоров’я є тим ключем, який відкриває нові можливості чогось прагнути і досягати, омріювати і здійснювати, реалізовувати та розвивати себе, встановлювати орієнтири майбутнього. До того ж 2012 рік оголошено Роком спорту і здорового способу життя.

ІІІ. Повідомлення теми і завдань уроку
         Тема нашого уроку «Стоп радон!». Під час уроку ви дізнаєтесь про радіоактивний елемент – газ радон; разом ми з’ясуємо особливості та небезпеки радонового забруднення на Кіровоградщині; охарактеризуємо вплив радону на здоров’я людини і визначимо, що треба зробити для того, щоб уникнути радонового ураження.
Окрім небезпечних радон має і корисні застосування, які ми теж розглянемо. У нашій області стартував проект «Стоп радон!», з основними етапами реалізації якого ми ознайомимось.

IV. Основна частина
1. Що таке радон?
Радон – радіоактивний хімічний елемент періодичної системи хімічних елементів Д.І. Менделєєва. Символ – Rn. Відкритий у 1900 році німецьким ученим Ф. Дорі та англійським ученим Е. Резерфордом. Утворюється в радіоактивних рудах і мінералах при розпаді радію. Звідси походить і назва елемента.

Цей благородний газ без кольору і запаху, отруйний та ще й радіоактивний. Він легко розчиняється у воді, а ще краще – в жирових тканинах живих організмів. Оскільки радон досить важкий (у 7,5 разів важчий за повітря), він «живе» в товщах земних порід, і, звичайно, виділяється потроху в атмосферу. Але не сам по собі, а в поєднанні з потоками інших, більш легких газів – водню, вуглекислого газу, метану, азоту тощо. Всі вони породжуються глибинними процесами. Цікавий той факт, що радон, будучи інертним газом, не утворює аерозолів, тобто не приєднується до порошинок. Через хімічну інертність та довгий період напіврозпаду він може мігрувати по тріщинах, порах ґрунту і породах на великі відстані, причому досить тривалий час (близько 10 днів). Радон також міститься в деяких мінеральних водах, які так і називаються радоновими.


2. Радон і Кіровоградщина.
Географічно Кіровоградська область знаходиться на кристалічному щиті. А це означає, що невидима небезпека – радон – газ без запаху, кольору і смаку – криється у розломах земної кори. Основним джерелом виходу радону на поверхню є граніт. Спеціалісти пояснюють, що ця земна порода «фонить» сама по собі. Такі вже її хімічні властивості. Тож вплинути на структуру граніту людина не в змозі. Однак, кожен має можливість мінімізувати вплив радон.


3. Вплив радону на здоров’я.
Лише нещодавно вчені з’ясували, що левова частина в радіоактивному опроміненні людини належить саме радону. Саме він надає 3/4 річної дози опромінення, одержуваного людиною від земних джерел радіації. Встановлено, що основна частина опромінення походить від дочірніх продуктів розпаду радону – ізотопів свинцю, вісмуту і полонію.
У навколишньому середовищі вміст радону дуже низький, тому він не є небезпечними. Але в закритому приміщенні радон може бути більш концентрованим. Коли його вдихають, він надходить у легені, піддаючи їх радіоактивному впливу. Розпад ядер радону в легеневій тканині викликає мікроопіки, а підвищена концентрація газу в повітрі може викликати захворювання на рак. Дослідження показали, що ризик захворювання на рак легенів у тих, хто прожив протягом багатьох років в області підвищеного вмісту радону, є досить високим.

Також альфа-частинки, які утворюються при розпаді радону, викликають пошкодження в хромосомах клітин кісткового мозку людини, що збільшує ймовірність розвитку лейкозів. На жаль, найбільш уразливі для радону найважливіші клітини – статеві, кровотворні та імунні. Частинки іонізуючої радіації ушкоджують спадковий код і, причаївшись, ніяк себе не проявляють, до тих пір, поки «хворій» клітині не настане час ділитися або створювати новий організм – дитини. Тоді мова може йти про мутації клітин, що призводить до збоїв в життєдіяльності людини.

4. Радон в будинку.
У будинках, збудованих на ґрунті, який містить високий рівень урану, може спостерігатися підвищений рівень радону (особливо в підвалах). У будинок радон може потрапити різними шляхами: з надр Землі; зі стін і фундаменту будівель, тому що будівельні матеріали (цемент, щебінь, цемент, шлакоблоки) різною мірою, залежно від якості, містять дозу радіоактивних елементів; разом з водопровідною водою і природним газом. Оскільки цей газ важчий за повітря, він осідає і концентрується в нижніх поверхах і підвалах.

Велику небезпеку становить надходження радону з водяною парою при користуванні душем та ванною. Він міститься в природному газі, тому на кухні необхідно встановлювати витяжку, щоб запобігти накопиченню і розповсюдженню радону.

5. Профілактичні антирадонові заходи.
Зараз багато людей мають особисті дозиметри для вимірювання загального фону радіації в квартирі. Але для вимірювання рівня радону вони не підходять, тут необхідно викликати фахівців з радіометром радону.

Крім того, існує низка профілактичних антирадонових заходів. Отже, щоб уникнути ризику, потрібно:
-         покращити вентиляцію у помешканні;
-         часто і регулярно провітрювати житло;
-         встановити вентиляцію у підвальному чи цокольному приміщеннях (концентрація радону в непровітрюваному приміщенні у 8 разів більша!);
-         звертати увагу на якість будівельних матеріалів, що використовуються для ремонту чи будівництва;
-         герметизувати підлогу та щілини у стінах;
-         встановити фільтр зворотного осмосу чи хоча б звичайний вугільний на воду;
-         збільшити кількість зелених насаджень довкола будинку, квітів та декоративних рослин у вазонах усередині помешкання;
-         збільшити вживання пектиновмісних продуктів – яблук, смородини тощо;
-         позбутися шкідливих звичок.

6. Корисні застосування радону.
Але радон не лише шкодить здоров’ю – в природі немає нічого зайвого. Крім важливих досліджень в галузі хімії і фізики, радон використовується в багатьох сферах людського життя.
Радонові ванни призначають при захворюваннях серцево-судинної системи, опорно-рухового апарату, органів травлення, центральної і вегетативної нервових систем, хворобах шкіри та жіночих статевих органів, порушенні обміну речовин тощо. Крім того, радон застосовують при ревматизмі, наслідках поліомієліту, церебральному паралічі, міопатії Дюшенна, хронічних захворюваннях печінки та сечових шляхів.

Також його використовують у сільському господарстві для активації кормів домашніх тварин, у металургії як індикатор для визначення швидкості газових потоків в доменних печах і газопроводах. Геологи з його допомогою знаходять поклади радіоактивних елементів. Сейсмологи, аналізуючи вихід радону з ґрунтів, можуть спрогнозувати сильні землетруси і виверження вулканів. Тому при успішних і своєчасних заходах захисту навіть такий небезпечний радон можна змусити служити людству.

7. Проект «Стоп радон!»
         Вперше Кіровоградська область розпочинає системну фахову боротьбу з радоном. За ініціативи голови обласної державної адміністрації Сергія Ларіна в області стартував проект «Стоп радон!», який передбачає низку серйозних заходів, аби убезпечити населення, а головним чином дітей, від впливу небезпечного газу.

До середини березня у кожному дитсадку, школі та лікарні регіону з’являться спеціальні пристрої, що фіксуватимуть концентрацію радону. Таким чином науковці зі столичного інституту гігієни та медичної екології імені Марзеєва матимуть змогу об’єктивно розробити індивідуальні рекомендації, як уберегтися від газу з урахуванням особливостей конкретної установи.
Аналізатори, а саме так називаються датчики контролю, фіксуватимуть концентрацію радону. Кожен такий пристрій накопичуватиме інформацію протягом місяця. Далі його передаватимуть до інституту імені Марзеєва, працівники якого аналізуватимуть показники. Коли ж результати досліджень будуть готові – зважаючи на те, чи є радон у приміщені, чи немає – науковці розроблять перелік заходів, які повинні сприяти зменшенню концентрації газу. Після виконання рекомендацій аналізатори встановлюватимуться повторно, аби з’ясувати ефективність виконаної роботи.

V. Вправа на закріплення отриманих знань
Тематичний кросворд

1.     Ягода, вживання якої зменшує вплив радону на організм. (Смородина)
2.     Одне з корисних застосувань радону в народному господарстві. (Металургія)
3.     Прилад, що вимірює концентрацію радону в повітрі будинку. (Радіометр)
4.     Місце накопичення радону в будинку. (Підвал)
5.     Один з вчених, хто відкрив радон. (Резерфорд)
6.     Агрегатний стан радону. (Газ)
7.     Хімічний елемент, при розпаді ядра якого утворюється радон. (Радій)
8.     Один із засобів боротьби з радоном. (Провітрювання)
9.     Лікувальне застосування радону. (Ванна)

VІ. Підсумки уроку
         Як бачимо, радон шкідливий і корисний. Не можна зайняти одну позицію щодо цього і відкинути іншу.
         Щоб уберегти себе та своїх близьких, частіше провітрюйте приміщення, пийте якісну воду та купуйте сертифіковані будматеріали.
         Відслідковуйте у мас-медіа про результати обласного проекту «Стоп радон!» та дотримуйтесь рекомендацій фахівців.
Ведіть здоровий спосіб життя, займайтесь фізичною культурою та будьте здорові!

Корисні посилання

1.     Електронний ресурс «Стоп радон!» http://stopradon.kr.ua/
2.     Електронний ресурс «Стоп радон!» на сайті управління освіти і науки Кіровоградської обласної державної адміністрації http://osvita.kr-admin.gov.ua/radon.php
3.     Електронний ресурс «Радон в Кіровограді: міфи і реальність» https://gtpradonkirovohradfeb2012.pbworks.com/w/page/50065308/%D0%93%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%BD%D0%B0%20-%20FrontPage




Немає коментарів:

Дописати коментар